fbpx

Sen atopika

Noc jest najlepszą porą na regenerację skóry.

Odpowiednio długi i nieprzerwany sen jest wyjątkowo ważny. Uporczywe swędzenie w atopowym zapaleniu skóry sprawia, że dzieci często mają problemy ze snem. Wielokrotnie budzą się w nocy.

Po nieprzespanej nocy skóra traci ładną barwę i elastyczność. Wzrasta poziom hormonu stresu, co niekorzystnie wpływa szczególnie na atopową skórę. Zaburza się proces tworzenia kalogenu, co osłabia intergralność i elastyczność skóry. Kiedy dziecko budzi się w nocy dochodzi do zaburzenia jego rytmu dobowego. W przebiegu AZS po nieprzespanej nocy nasilają się objawy przypominające ADHD – irytacja dziecka i brak u niego koncentracji.

Sen to ratunek dla atopowej skóry.

Już około godz. 22 komórki skóry zaczynają aktywniej funkcjonować. Pomiędzy północą a 1 w nocy skóra rozpoczyna oczyszczanie z toksyn. Są one najpierw wyrzucane do układu limfatycznego, a następnie usuwane z organizmu. Czas między 2 a 3 w nocy jest najbardziej kluczowy dla skóry. Podczas tej godziny odbudowuje się naskórek, odnawiają się także włókna kolagenowe. W tym czasie wyrównuje się poziom wody w organizmie, a skóra głęboko nawilża. Tuż po 3 nad ranem wzrasta temperatura ciała, krew szybciej krąży w organizmie dotleniając między innymi komórki skóry. Do godziny 5 rano dochodzi też do intensywnej regeneracji uszkodzeń powstałych w ciągu dnia. Proces intensywnej regeneracji skóry słabnie tuż przed siódmą.

Brak odpowiedniej ilości snu może być dla dziecka niebezpieczny.

Niewyspanie ma bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka. Dla nas sen jest równie ważnym czynnikiem zdrowotnym, jak właściwe odżywianie, higiena czy aktywność fizyczna.

Niedostateczna ilość snu zakłóca produkcję nowych komórek. Oznacza to, że organizm nie będzie produkował ich wystarczająco dużo, aby rozwijać wszystkie obszary ciała dziecka. Może to oznaczać, że maluch będzie słabiej przybierał na wadze, a w późniejszym okresie wolniej rósł.

Niedobór snu zwiększa ryzyko zaburzeń emocjonalnych. 

U dzieci pojawia się płaczliwość, zaburzone poczucie bezpieczeństwa, zły humor, problemy z koncentracją, uzależnienie od rodzica lub opiekuna, problemy z przyswajaniem wiedzy i nowych umiejętnosci, nieśmiałość i niepewność.

Dobry sen sprawia, że organizm się uspokaja, serce bije wolniej, ciśnienie krwi jest niższe, a oddech staje się wolniejszy. Obniża się też poziom kortyzolu w organiźmie – hormonu stresu. Ważne jest wyciszenie dziecka przed snem. Tutaj możesz zapoznać się z ćwiczeniami, które my stosujemy, aby wyciszyć się przed snem.

Bardzo ważną rolę odgrywa pościel, w której śpi dziecko.

Pościel musi zapewniać najbardziej higieniczne warunki dla snu i optymalny mikroklimat w sferze skóra-tkanina. Musi zmiękczać skórę i chronić jej naturalne pH.

Pościel dziecka nie może zawierać sztucznych barwników, chlorowych wybielaczy, ani metali ciężkich.

Tutaj możesz sprawdzić, w jakiej pościeli atopowa skóra ma najlepsze warunki do pełnej regeneracji.