fbpx

Sen poprawia kondycję Twojej skóry.

Robisz tyle, aby Twoja skóra wyglądała świetnie rano. Twoja szafka w łazience jest zagracona wszystkim, od kremów do pielęgnacji skóry w stylu 17 kroków do pełnej blasku skóry, po najnowszy podkład na cienie pod oczami kupiony jakimś cudem na Allegro.

A co jeśli Ci powiem, że jeden z największych sekretów pięknej i pełnej blasku skóry jest tak prosty, jak to, żeby zacząć się wreszcie wysypiać?

W końcu Twoje ciało nigdy nie przestaje działać – szczególnie, gdy śpisz. Zostało przeprowadzonych wiele badań naukowych, które potwierdzają, jak wielki wpływ na regenerację skóry i przywracania jej blasku ma właśnie sen.

Noc jest najlepszą porą na regenerację skóry.

Dermatolodzy alarmują, że zbyt mała ilość snu może prowadzić do wielu problemów skórnych. Po nieprzespanej nocy skóra traci ładną barwę i elastyczność. Wzrasta poziom kortyzolu, hormonu stresu, co niekorzystnie wpływa na skórę. Zaburza się proces tworzenia kolagenu, co osłabia integralność i elastyczność skóry. Nieodpowiednia ilość snu pogarsza problemy skórne, takie jak trądzik, łuszczyca i egzema.

Średnia zalecana ilość snu na dobę, dla dorosłego człowieka, to 7-9 godzin. Mniejsza ilość snu wpływa na rozwój zmarszczek, zwiotczenie skóry i cienie pod oczami. Powód? Podczas snu twoje ciało dostarcza płyny do narządów i tkanek, które wymagają uzupełnienia, jednocześnie usuwając nadmiar płynów z innych obszarów. Skrócenie tego procesu jest jednym z powodów, dla których osoby pozbawione snu często mają worki pod oczami.

Możesz oczywiście się z tym nie zgodzić i twierdzić, że po jednej nieprzespanej nocy nie zauważasz na swojej twarzy “efektów ubocznych”. Badania naukowe jednak temu stanowczo zaprzeczają. Już jedna nieprzespana noc może spowodować u Ciebie:

  • widocznie opadające powieki
  • spuchnięte oczy
  • cienie pod oczami
  • bledszą skórę
  • więcej drobnych zmarszczek
  • bardziej opadające kąciki ust

Dwa lata temu przeprowadzono badania, które jednoznacznie wykazały, że już druga z kolei zarwana noc znacznie obniża wygląd twarzy i atrakcyjność społeczną. Jeśli nie chcesz przegapić tego artykułu koniecznie zapisz się na mój newsletter, a dam Ci znać od razu jak tylko pojawi się na blogu.

Zatem coś, co wydaje się być błahym problemem, z dnia na dzień, a raczej z nocy na noc, może przekształcić się w coś bardziej trwałego.

Przede wszystkim powinieneś zrozumieć, że sen to czas, kiedy twoje ciało się naprawia. Właśnie podczas snu tworzy się kolagen, który wpływa na elastyczność Twojej skóry, redukując zmarszczki i plamy starcze.

Po drugie, podczas snu Twoja twarz non-stop styka się z poduszką. A okazuje się, że tak mała rzecz, jak poszewka na poduszkę, może mieć ogromny wpływ na kondycję Twojej skóry. O tym też niedługo napiszę. Jeśli nie chcesz tego przegapić, zapisz się koniecznie na newsletter. A póki co, zasypiaj leżąc na plecach. Albo chociaż przez 15 minut od nałożenia kremu, nie przykładaj twarzy do poduszki.

Sen to ratunek dla Twojej skóry.

A jak to wygląda w praktyce? Już około godz. 22 komórki skóry zaczynają aktywniej funkcjonować. Pomiędzy północą a 1 w nocy skóra rozpoczyna oczyszczanie z toksyn. Są one najpierw wyrzucane do układu limfatycznego, a następnie usuwane z organizmu. Czas między 2 a 3 w nocy jest najbardziej kluczowy dla skóry. Podczas tej godziny odbudowuje się naskórek, odnawiają się także włókna kolagenowe. W tym czasie wyrównuje się poziom wody w organizmie, a skóra głęboko się nawilża. Tuż po 3 nad ranem wzrasta temperatura ciała, krew szybciej krąży w organizmie, dotleniając między innymi komórki skóry. Do godziny 5 rano dochodzi też do intensywnej regeneracji uszkodzeń powstałych w ciągu dnia. Proces intensywnej regeneracji skóry słabnie tuż przed siódmą.

Zapamiętaj proszę, że najlepszym, najtańszym i najzdrowszym sposobem na dbanie o skórę twarzy, jest właśnie regularny i odpowiednio długi sen. Zadbaj o swój zdrowy sen.

Mam na imię Justyna. Zarażam pasją do zdrowego snu i przekonuję, że sen to nie strata czasu. Jeśli się z tym zgadzasz lub masz ochotę poznać bliżej, o co chodzi z tym snem, po co śpimy i co nam to daje, zapisz się na mój bezpłatny newsletter, a przy okazji odbierz 20zł rabatu na pierwsze zakupy w moim sklepie online.