fbpx

Czas na relaks

Oddychanie relaksuje

Od oddechu wszystko się zaczyna. Także nasz zestaw ćwiczeń relaksacyjnych.

Połóżcie się na plecach. Nie musicie mieć maty. Możecie położyć się na podłodze, na dywanie lub na kocu. Tak, żeby było Wam wygodnie. Nogi połóżcie na krzesłach lub oprzyjcie o ścianę. Powoli nabierzcie powietrze nosem. Możecie zamknąć oczy. Podczas wydechu, także nosem, zacznijcie się uśmiechać.

Przy chorobie psychosomatycznej, jaką jest AZS, ważne jest aby dziecko umiało obniżyć poziom stresu, który pogarsza objawy choroby. Dlatego ćwiczenia trzeba wykonywać bez pośpiechu. Wykonując ćwiczenia razem z dzieckiem, zapewniasz mu bezpieczeństwo i wsparcie, którego bardzo potrzebuje, aby radzić sobie z objawami choroby.

Powtórzcie min. 10 razy.

Oddychanie – wersja pogłębiona

Połóżcie się na plecach. Na brzuchu połóżcie książkę. Zwróć uwagę, aby książka, którą będzie używało Twoje dziecko, nie była zbyt ciężka. Rozpocznijcie sesję przynajmniej 10 oddechów przeponowych. Unosząca się książka pokaże, czy rzeczywiście oddychacie przeponowo. Kobiety zazwyczaj nie oddychają przeponowo w sposób naturalny. Jeśli masz córkę, ucz ją przeponowego oddechu.

Oddychanie – wersja pełna śmiechu

Połóż się na plecach. Niech Twoje dziecko położy się na Tobie. Kiedy będziesz oddychać przeponowo, Twoje dziecko będzie się delikatnie unosić. Nie spotkałam dziecka, które by podczas tego ćwiczenia nie zwijało się ze śmiechu.

Pies z głową w dół

Nie musisz być profesjonalnym joginem, nie musisz nawet ćwiczyć jogi, aby wykonać jedno z najbardziej podstawowych ćwiczeń jogi. Możecie położyć się na brzuchu i powoli podnosić się do pozycji przypominającej psa z głową w dół. W takiej pozycji weźcie min. 10 głębokich oddechów. Na początku pozycja może wydawać się dziwna lub trudna. Mogą Was boleć ręcę. Chociaż pewnie bardziej Ciebie, niż Twoje dziecko. Dzieci są idealnie przystosowane do jogi od niemalże urodzenia. Pozostań w tej pozycji na początku chociaż przez dwa oddechy. W końcu dojdziesz do pełnych 10 oddechów. Nic na siłę.

Zabawa z kocem

Do tej zabawy będziecie potrzebowali koc i największe pomieszczenie w Waszym domu. Dziecko siada na kocu, a Ty powoli ciągniesz koc. Ćwiczenie świetnie wpływa na koncentrację i uwagę dziecka, gdyż to dziecko jest odpowiedzialne za utrzmanie równowagi. Śmiech i świetna zabawa gwarantowane.

Równowaga ze skakanką

Do tej zabawy będziecie potrzebowali skakankę lub kawałek sznurka. Jeśli bawicie się na dworze, wystarczy kreda do narysowania linii lub kawałek patyka, jeśli bawicie się na piasku. Waszym zadaniem jest zachowanie równowagi przy przejściu przez całą długość linii. Zazwyczaj dzieci znacznie lepiej potrafią zachować równowagę niż rodzice. Wygrana wspomaga ich pewność siebie, niezbędną w atopowej codzienności.

A jeśli chcesz poczytać, jak jeszcze wspomagam moje dziecko w walce z atopią, zapraszam TUTAJ.