fbpx

Świadomy oddech

Świadome oddychanie powinno być wypisywane na receptę.

Wydłuża życie, przywraca równowagę emocjonalną, ma ogromny wpływ na nasze fizyczne i psychiczne zdrowie, wspomaga regenerację skóry.

Tylko małe dzieci, do ukończenia 3-4 roku życia, oddychają prawidłowo. Potem powoli zatracamy tę naturalną zdolność. Szczególnie kobiety źle oddychają.

Oddychasz ok. 20 tyś. razy na dobę, a mimo to możesz być niedotleniona.

Efektywny proces oddychania opiera się nie na pracy płuc, tylko przepony. Podczas prawidłowo wykonanego wdechu przepona obniża się i robi miejsce dla powiększających się płuc, dzięki czemu w całości wypełniają się one tlenem. Przy wydechu mięśnie brzucha popychają przeponę ku górze, co ułatwia wypychanie powietrza z płuc.

Sprawdź, jak oddychasz.

Jedną rękę połóż nad piersiami, drugą na brzuch, nieco poniżej mostka. Jeśli podczas oddychania porusza się tylko ręka położona na klatce piersiowej, oznacza to, że w niewielkim stopniu używasz przepony.

Organizm otrzymuje wtedy za mało tlenu i szybciej się męczy. Cierpi też skóra, bo wolniej przebiegają procesy regeneracji.

O ile mężczyźni nie mają zazwyczaj problemu z oddychaniem przeponowym, kobiety bardzo rzadko oddychają w ten sposób. Dlatego jeśli masz córkę, naucz ją oddychania przeponowego i sama też oddychaj w ten sposób jak najczęściej.

Pierwszy krok do prawidłowego oddechu

Zaczynajcie i kończcie swój dzień głębokim oddechem. Zatrzymajcie się na chwilę. Usiądźcie razem z dzieckiem na podłodze. Nie musicie mieć maty. Możecie siedzieć lub nawet leżeć na łóżku.

Oddychajcie wolno i miarowo. Wydech powinien być nawet dwukrotnie dłuższy niż wdech.

Przy wdechu napełnijcie brzuch powietrzem, jak balon, przy wydechu wypuśćcie je.

Możecie powtarzać to ćwiczenie tak często, jak tylko macie na to ochotę. Szczególnie przed snem, aby wyciszyć emocje dziecka i pomóc mu spokojnie zasnąć.

Oddychanie – inna wersja

Usiądźcie plecami do siebie. Powoli nabierzcie powietrze nosem. Wydech przez usta. Powtórzcie min. 10 razy. Bez pościechu. Delektujcie się każdym oddechem, szczególnie jeśli możecie oddychać świeżym powietrzem.

Pozycja drzewa

Stańcie prosto. Wyprostujcie się i opuśćcie ramiona w dół. Zwróć uwagę, czy postawa Twojego dziecka jest poprawna. Weźcie głęboki oddech przez nos. Powoli postarajcie się podnieść jedną nogę w górę. Dla zachowania równowagi możecie opierać się np. o ścianę. Weźcie 10 głębokich oddechów. Przy każdym oddechu uśmiechajcie się coraz bardziej.

Uśmiech i pozytywne nastawienie jest lekceważone, ale dla mnie niezwykle ważne w psychosomatycznej chorobie, jaką jest AZS. Dziecko musi czuć Twoje wsparcie, a Twój spokój będzie pozytywnie wpływał na obniżenie hormonu stresu w jego organiźmie i wyciszenie rozdrażnienia i złych emocji związanych z chorobą i stanem skóry.

Ćwiczenia oddychania najlepiej wykonywać przed snem.

Sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji atopowej skóry dziecka.

Przeczytaj TUTAJ dlaczego.