fbpx

Aby dotrzeć do mety, musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz.

Przeprowadzka do nowego domu może być jedną z największych radości życia, ale może też być czasem niepewności, szczególnie jeśli chodzi o dekorowanie nowego wnętrza. Jak sprawić, by Twoja przestrzeń wyglądała najlepiej i jednocześnie odzwierciedlała Twoje osobiste poczucie stylu? Zrobisz to dobrze, to skończysz w wygodnym, przyjemnym i funkcjonalnym domu. Zrobisz to źle, skończysz z mnóstwem mebli, dodatków i kolorów farby na ścianie, które nigdy nie stworzą przyjemnej całości. Jednak przy odrobinie planowania i postępując zgodnie z tymi samymi krokami, co profesjonalni projektanci wnętrz, będziesz mieć znacznie większą szansę na sukces.

Nie zaczynaj urządzania wnętrz od wizyty w sklepie z meblami.

Ciągle słyszymy, aby nie chodzić do sklepu, gdy jesteśmy głodni, bo kupujemy wtedy to, co szybko zaspokoi nasz głód, a tak naprawdę nie będzie wcale dla nas zdrowe. To samo dotyczy sklepów z meblami. Nie leć w panice do najbliższego sklepu, tylko dlatego, że masz pusty dom. Jasne, że potrzebujesz sofy do salonu, ale jeśli wybierzesz zieloną w żółte kropki, tylko dlatego, że spodobała Ci się w sklepie, bez dokonania pomiarów i myślenia o reszcie pokoju, utkniesz z tą kanapą na najbliższe kilka dobrych lat. I reszta pokoju będzie musiała zostać zaaranżowana wokół tej kanapy. A co jeśli okaże się zbyt duża? Bo nie wymierzyłeś pokoju, a przecież w sklepie na oko wydawało Ci się, że będzie ok.

Poznaj swoje wymiary.

Pierwszym błędem, jaki popełnia większość ludzi przy urządzaniu wnętrz, jest to, że kupują rzeczy o niewłaściwym rozmiarze. Za duże sofy, za małe stoły, za wąskie krzesła, za szerokie stoliki nocne, itd. A dla właściwego zaprojektowania przestrzeni kluczowym jest dopasowanie rozmiaru mebli do rozmiaru pokoju. Zanim więc rzucisz się w wir zakupów i aranżacji wnętrz, weź kartkę, ołówek i zmierz długość oraz szerokość każdego pomieszczenia. Także wysokość sufitu i dodatkowe elementy, takie jak kominek, schody, grzejniki, kominy i inne przeszkody. Dobrym pomysłem jest również zmierzenie okien, a także przestrzeni poniżej i powyżej okien, aby później nie mieć problemu przy zakupie zasłon okiennych.

Narysuj plan pomieszczenia.

Gdy już wszystko pomierzyłeś, nadszedł czas, aby narysować plan pomieszczenia, tzw. rzut z lotu ptaka na. To może być odręczny rysunek na kartce papieru, przy użyciu ołówka i linijki. Ale możesz też skorzystać z wielu bezpłatnych programów, o których niedługo już napiszę.

Zdecyduj, w jakim wnętrzu chcesz żyć.

Większość z nas żyje w ograniczonych przestrzeniach. Nie mamy luksusu posiadani nieograniczonej przestrzeni mieszkalnej, dlatego bardzo często jedno pomieszczenie spełnia wiele funkcji. I nie jest to żaden problem, o ile funkcje i ich połączenie w jednym pomieszczeniu zostały przemyślane i dobrze zaprojektowane. Dlatego zastanów się, co chcesz robić w danym pomieszczeniu. Jaką on ma spełniać funkcję dla Ciebie i/lub Twojej rodziny. Jeśli wieczorem uwielbiacie wszyscy razem oglądać filmy, to mała sofka, choćby była super elegancka i podążała za najnowszymi trendami, nie będzie dla Was dobrym wyborem. Jeśli prawie codziennie jesz na mieście, czy naprawdę chcesz inwestować w wielki stół do jadalni?

Dlatego na spokojnie musisz zastanowić się, jak chcesz żyć w danej przestrzeni? Co będziesz w niej robił? Ile osób będzie z niej korzystało? Czy masz dzieci? Czy pomieszczenie ma być rozwojowe? Jakie masz plany na przyszłość?

Zobacz, jak zrobili to inni.

Wiele osób zwykle ma dobre wyobrażenie o tym, co im się podoba lub nie, ale zwykle nie znajdują konkretnych zdjęć, które by odzwierciedlały ich pomysły i nie są w stanie przekazać swoich pomysłów i wyobrażeń innym osobom. Warto zacząć przeglądać magazyny wnętrzarskie, lub jeśli wolisz bardziej online, polecam szczególnie Pinteresta.

Nie przejmuj się tym, że nie znasz stylów wnętrzarskich. Możesz się ich nauczyć czytając mój newsletter (szczegóły TUTAJ). Ale póki co, po prostu przeglądaj zdjęcia i odkryj styl, na który najbardziej reagujesz. Na Pintereście możesz zapisywać zdjęcia na różnych tablicach, np. salon, kuchnia, sypialnia, itd. Kiedy będziesz przeglądać zdjęcia, zastanów się, dlaczego akurat to wnętrze Ci się podoba? Zazwyczaj zachwyca nas jakiś jeden element, użyty materiał, jego faktura, kolor. Notuj swoje spostrzeżenia. Powoli będzie Ci się wszystko składało w całość.

Zaplanuj budżet.

Nie da się dobrze zaprojektować wnętrza bez matematyki. Jeśli kupisz bardzo drogi telewizor, być może nie zostanie Ci wystarczająco pieniędzy na resztę mebli do salonu. Ale jeśli Twoim priorytetem jest właśnie telewizor, być może jesteś w stanie poczekać na wymarzoną sofę kilka miesięcy, aż uzbierasz pieniądze. Niestety większość ludzi nie opracowuje budżetu i wydaje na początku duże pieniądze na kilka podstawowych rzeczy, a później musi zadowolić się tym, na co im wystarczy reszty pieniędzy. I niestety kupujemy tzw. tymczasowe rzeczy i po kilku latach dziwimy się, że dalej z nami są. I to bynajmniej nie dlatego, że tak nam się podobają. Warto policzyć, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na aranżacje wnętrz i podzielić je na poszczególne pomieszczenia. Pamiętaj, że kuchnia i łazienka to zazwyczaj najdroższe w urządzeniu pomieszczenia. Pamiętaj też, że meble to nie jest wszystko, co potrzebujesz, aby dobrze mieszkać. W budżecie musisz uwzględnić również remont, malowanie ścian, kładzenie podłóg, itd.

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o projektowaniu wnętrz, poznać podstawy projektowania, style projektowania, nauczyć się w jaki sposób dobierać kolory, jak mierzyć przestrzeń, jak robić tzw. mood board-y, itd. to zachęcam cię do zapisania się TUTAJ.